NASIL BİR AYDINLATMA?

Aydınlatmanın Püf Noktaları


Birçok insan bulunduğu ortamlarda güzel ve sıcak bir atmosfer olmasını ister. Aydınlatma ortamların atmosferinin bir tamamlayıcısıdır. Evinizi aydınlatırken gözü yormayan, kamaşma yapmayan bir ortam sağlamak için doğru aydınlatma elemanını seçmeniz gerekir. Yanlış aydınlatma sisteminin tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir. Baş ağrısı, gözlerde acı, mutfakta ne yaptığını tam olarak görememekten kaynaklanan beğenmediğiniz yemekler ve yatak odasında ışığı kimin kapatacağına yönelik sonu gelmez tartışmalar yaşıyorsanız, aydınlatmanız yetersiz demektir. Bu ürünlerin seçiminde küçük ipuçlarını vererek size yardımcı olmak istedik.
Satın aldığınız aydınlatma ürünlerinin ışık dışında evinizdeki diğer eşyalardan ışığın yansıması ile ikinci bir aydınlanma etkisi meydana gelecektir. Ürünlerimizi satın almadan önce bu etkiyi göz önünde bulundurmanız yerinde olacaktır.
Yüksek kontrastlı bir aydınlatma Gözlerinizin yorulmasına yol açacaktır, daha düşük ama aynı mekanda birkaç noktadan aydınlatma tercih edilmelidir. Işık seviyesinin ayarlanabilir olması gözlerimiz için oldukça olumlu bir etkisi olacaktır. Kitap okurken yüksek ışık ama dinlenirken daha az ışığı tercih edebilirsiniz.
Flamanlı ampuller daha sıcak bir atmosfer sunarken, flüoresan ampuller daha soğuk bir atmosfer sunarlar. Koyu tonlarda boyanmış bir ortamda koyu renkler ışığı daha fazla absorbe ederler, bu nedenle daha fazla ışığa ihtiyaç duyulur. Açık tonlarda boyanmış ortamlarda, ışığın yansıması daha fazla olacağından gerekli aydınlanma için daha az ışığa ihtiyaç duyulur. Daha etkin bir enerji tasarrufu için bu konunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Gözlerdeki kamaşmayı engellemek amacıyla ampullerin direkt olarak göze temas ettiği ürünlerde soft ampuller kullanmaya özen gösteriniz.

Evin her bir bölümü için ürün seçimi

Aşağıdaki kısa bilgilendirmeler size evinizin bölümleri için aydınlatma seçiminde yardımcı olacaktır.

Evinizin bu bölümlerinde yalnızca merkezi bir aydınlatma ile yetinmeyin. Farklı noktalardaki aydınlatmalar ile hem gölgeleri engellemiş hem de yaşadığınız mekânda etkileyici bir atmosfer meydana getirmiş olursunuz.Abajur ve lambader gibi aşağıdan, direkt göze gelmeyen aydınlatma modelleri daha yumuşak atmosfer oluşturur. TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekir, bu mekânlar için raylı spotlar idealdir.
Eğer imkânlar el veriyorsa, odanızda sehpa ya da vitrin üzerinde 1-2 adet masa lambası da kullanabilirsiniz. Bu tür bir aydınlatma odanızın olduğundan daha geniş ve ferah görünmesine neden olur.

Duvardaki resimlerinizi, ya da küçük değerli eşyalarınızı resim aydınlatma aplikleri ile aydınlatarak odanıza değişik bir renk katabilirsiniz.

Merkezi aydınlatmanızın ışık seviyesini kontrol edebilmek amacıyla duvarda bulunan anahtarınızı bir dimmer anahtar ile değiştirebilirsiniz.
Hanımların zamanının büyük bir kısmını geçirdiği mutfak aydınlatması oldukça önemlidir. Kazaları önlemek amacıyla burada yüksek seviyeli bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Mutfakta yalnızca bir merkezi aydınlatma ile yetinmek kesinlikle yanlıştır.Tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir. Dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı aygıtlar kullanılabilir.Eğer mutfak tavanınız yeterince yüksek değilse , ya da merkezi tek bir aydınlatma istemiyorsanız , mutfağınızda tavan armatürleri kullanabilirsiniz.
Merkezi ışığınız yemek masasının üzerinde olmalıdır. Dimmer anahtar ile ışığın seviyesini ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

Yemek masası üzerinde aydınlatma ürününün yüksekliği çok aşağıda olmamalıdır. Masadan yaklaşık 60 cm yüksek olması yeterlidir. Yemek masanızda yanan mumlar kullanıyorsanız, mumun ısısının ve dumanın aydınlatma ürününe zarar vermemesine dikkat ediniz. Eğer yemek masanız cam ise, ışığın cam üzerinde yansıması gözünüzü rahatsız etmemesi için masa örtüsü kullanabilirsiniz.
Banyonuzda aynanın her iki tarafında bulunan aydınlatmalar ile veya aynanın hemen üzerinde bir halojen down-light, floresan bir aydınlatma kullanabilirsiniz. Banyonuzun geri kalanındaki genel aydınlatma için ise tavanda down-light ya da bir banyo tavan armatürü kullanabilirsiniz. Bu armatürün kaplama ( galvaniz ) yerine boyalı olması uzun ömürlülük açısından tercih edilmelidir. Düşük voltajla (12V) çalışan ve rutubete dayanıklı olan ürünler tercih etmeniz yerinde olacaktır.
Soyunmak ve giyinmek için merkezi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Başucu aydınlatması duvardan, karyola üzerinde apliklerle ya da komodinler üzerine konan aygıtlarla yapılabilir. Kullanılan lambanın ışığının ayarlanabilmesi ve doğrudan göze gelmesinin önlenmesi önem taşır. Bu nedenle ışık seviyesi ayarlanabilir bir aydınlatma tercih edilmelidir. Merkezi ışığın yatağın hemen yanında bulunan anahtarla kumanda edilebilmesi yaşamınıza konfor katacaktır.

Makyaj masanızda, aynanın her iki tarafına yerleştirilmiş masa lambaları kullanarak hem göz kamaşmasından korunur hem de yatak odanıza sıcak bir atmosfer katmış olursunuz.
Gün ışığını alacaksa soldan alması çok daha doğru olur. Çalışma masanızda kullandığınız masa lambasının dışında odanızda merkezi bir aydınlatma da bulundurun. Sadece masa lambası ışığında çalışmak gözlerinizi yorar. Ortamı aydınlatacak bir duvar aydınlatması ya da bir yerden ayaklı lamba tercih edilebilir. Bilgisayar ile çalışıyorsanız, gözlerinizin fazla yorulmaması amacıyla, ortamı arkadan aydınlatacak ama ekranda yansıma yapmayacak bir duvar aydınlatması ya da yerden ayaklı bir lamba kullanılabilir.
Çocuklar çok küçükse, onların doğru ve kolay algılamaları sağlayabilmek için aydınlatma büyük önem taşır. Renklerin doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri gün ışığında olduğu gibi gösteren lambaları tercih edin. Odanın tavanında, merkezde bulunan bir aydınlatma ve buna ilave olarak yatak başında bir masa lambası ya da uygun seçilmiş bir duvar apliği kullanılabilir. Okul çağındaki çocukların göz sağlığını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarına imkan tanımak için ise, çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.

T: +90 212 416 47 25 – 26 E-Posta : info@gokyigitpazarlama.com Osmaniye Mah. İsmail Erez Bul. No:17/A BAKIRKÖY/İSTANBUL

胸部是非常脆弱的丰胸产品,因此除了要多吃有利于增大胸部食物外,还必须少吃一些“毁胸”的食物丰胸产品粉嫩公主。无论是不是丰胸,冰冻的食物都必须少吃丰胸方法。因为冰冻的饮食会影响血气的运行。汽水、雪糕等冰冻食物,会让血气旺不起来丰胸效果